Aktuality

Tomáš „Kvokal“ Svoboda novým místonáčelníkem oblasti

V úterý 14. 5. proběhl mimořádný sněm Velké rady, kde jsme (z)volili nového místonáčelníka. Po rezignaci Rendy, která se stala náčelnicí ČTU, doplní náčelnictvo oblasti Tomáš „Kvokal“ Svoboda z T.O. Nová Dvojka. Bude se starat o propagaci oblasti.


Malá placka

3. – 5. května 2024 | Dálava

Ve stejném termínu, kdy proběhl kurz lanových překážek, se konal také kurz Malá placka. Akce se zúčastnilo celkem 18 instruktorů a 6 lektorů. Cílem kurzu bylo posílit vzdělávací a odbornou způsobilost našich rádců a instruktorů pro práci s dětmi a mládeží ve volném čase.

Náplní kurzu byly přednášky o tvorbě programu, zdravovědě, výchovně vzdělávacích aktivitách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, prevenci rizikového chování, multikulturní a enviromentální výchově, právních a ekonomických základech naší činnosti i historii ČTU. Účastnici si z kurzu odvezli nejen nové znalosti a dovednosti, ale seznámili se zde i s táborníky napříč oddíly Jihočeské oblasti. Kurz rozšířil účastníkům kompetence k plnění jejich rolí jako instruktorů v rámci České tábornické unie. Děkujeme všem účastníkům i organizátorům za výbornou atmosféru a budeme se těšit na další vydařený ročník!

Malá placka 2024


Kurz vázání nízkých lanových překážek

3. – 5. května 2024 | Rachačka

První květnový víkend jsme v optimálním počtu 15 účastníků strávili za krásného počasí kurzem vázání nízkých lanových překážek na Rachačce. Sešli se členové oddílů Andromeda, Brontové, Cassiopeia, Čtveráci, Čtyřlístek, Orion a Podskaláček. Vedení kurzu měl na starosti školitel Jirka z firmy ORSUS – byl profík každým coulem a navíc mezi nás okamžitě zapadl i po lidské stránce. Děkujeme mu doslova za všechno. Kurz by byl „poloviční“ bez perfektního zázemí, o které se postaral Pája, čímžto mu děkujeme za skvělou organizaci a hlavně za naplnění našich hladových břich z pozice šéfkuchaře.

V pátek jsme si, krom informací z historie vázání lanových překážek a nezbytné teorie, zopakovali nejpoužívanější uzly při stavbě lanových překážek. V sobotu jsme se rozdělili do dvojic a pod Jirkovým vedením se pustili do praxe. Nejdřív jsme se naučili perfektně vypnout lana bez použití dalšího materiálu. Potom i s pomocí nejrůznějších karabin, kladek, nebo ráčen. Většinu dne jsme ale vázali lanové překážky – každá dvojice jiné vždy na základě Jirkova zadání a ve stanoveném limitu. Následně jsme pak překážky společně hodnotili (se zaměřením na kvalitu a bezpečnost vázání) a samozřejmě také zdolávali. Nedílnou součástí kurzu byla ale krom vázání překážek také instruktáž správného jištění. V neděli jsme se rozdělili na dva týmy, přičemž každý měl za úkol vyvázat překážky pro různé cílové věkové skupiny. Na závěr nás pak čekala praktická zkouška, kterou jsme bez výjimky zvládli a kurz jsme tímto úspěšně zakončili.

V neposlední řadě děkujeme Magistrátu města České Budějovice za finanční podporu akce.

Kurz vázání nízkých lanových překážek na Rachačce


O víkendu 22.–24. března 2024 proběhl instruktorák „Dungeon“

Instruktoráky jsou akce pro instruktory a vedoucí napříč oddíly. Letos se v Dungeonu potkali účastníci z Andromedy, Cassiopei, Čtveráků, Čtyřlístku a Touláků. Budeme rádi, pokud se napřesrok potkáme i s účastníky z ostatních oddílů.

Každý instruktorák má jedinečné silné téma. Dungeon byl postaven na systému RPG her, kdy si hráč zvolí povolání své postavy a během hry postupuje na vyšší úrovně a získává nové dovednosti. Celým víkendem hráče provázela NPC (nehráčská) postava lorda místního panství Dinoýsose, který se vracel z válečného zajetí, zatímco jeho panství ovládl totální úpadek a chaos. Najal si proto skupinu dobrodruhů (účastníků), aby mu pomohli navrátit panství zpět do vlastních rukou. Program byl rozdělen do pěti bloků – hráči postupně dosahovali vyšších úrovní a nakonec porazili zrádného Dinoýsova bratra – bosse tohoto Dungeonu.

Jako celý nynější tým organizátorů jsme zažili původní instruktoráky v roli účastníků. Dalo nám to mnoho – nová přátelství, poznatky a zážitky. To samé bychom chtěli předat další generaci táborníků a více stmelit oddíly v rámci naší oblasti.

Jak to letos vypadalo, se můžete podívat na Rajčeti.


Česká tábornická unie má novou náčelnici

V sobotu 23. března 2024 se na pražském ústředí konal mimořádný sněm. Důvodem jeho svolání bylo zvolení nového náčelníka ČTU. Jednohlasně nebyl zvolen nový náčelník, nýbrž nová náčelnice! Stala se jí Renata „Rendy“ Švestková z naší Jihočeské oblasti. ČTU tak poprvé ve své dlouholeté historii povede  žena! 👩‍🦰

Rendy přejeme, ať jí tato pozice dělá jenom radost a ať je těch nepříjemných věcí k řešení pomálu! 🍀
 

Rendy novou náčelnicí ČTU


Mimořádný sněm Velké rady – volba místonáčelníka/nice

Náčelník oblasti svolává Mimořádný sněm Velké rady Jihočeské oblasti
Sněm se uskuteční v úterý 14. 5. 2024 od 18:00 v klubovnách Velké rady. 
Programem sněmu bude volba místonáčelníka/nice.
 
Kandidáti se přihlásí nejpozději do 30. dubna 2024. 
Svou kandidaturu pošlou na email evidence@ctu-jhoceska.cz.
 
Účast vašeho klubu prosím potvrďte nejpozději do 10. 5. 2024
na email evidence@ctu-jihoceska.cz.
 

Mimořádný sněm Velké rady Jihočeské oblasti


Cena Křesadlo 2023

Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj a Jihočeský kraj pod záštitou náměstkyně hejtmana Lucie Kozlové předávali v prvním prosincovém týdnu celokrajské ocenění pro dobrovolníky – Cenu Křesadlo 2023. Náčelník naší oblasti Pavel Bouda byl jedním z 10 oceněných dobrovolníků. Gratulujeme Pájovi 👍

Cena Křesadlo 2023


Děkujeme Nadaci ČEZ

Rádi bychom poděkovali Nadaci ČEZ, díky které budou moci naše tábornice a naši táborníci od příštího roku spát během letních táborů na nových kvalitních matracích.

V programu zaměstnanecké granty 2023 jsme totiž od Nadace ČEZ získali finanční podporu 50 000 Kč na pořízení 32 kusů matrací do stanů. Díky snímatelnému potahu se matrace snadno udržují a z jejich užitku se budeme moci těšit dlouhá léta.

Děkujeme za podporu. Ahoj.

  


Brigáda na Malčicích

O víkendu 6.–8. 10. proběhla brigáda na základně Malčice. Účast byla hojná a odvedlo se spousta práce. Děkujeme všem, co se zapojili.


Oprava střechy

Na klubovně v Pasovské ulici byla opravena střecha, která už dostatečně neplnila svoji funkci. Děkujeme Jihočeskému kraji za finanční podporu.


Kluby naší oblasti uspořádaly 16 táborů

Témata celotáborových her byla pestrá, např. Angry Birds, Zaklínač, Apokalypsa, Rytíři kulatého stolu, Piráti, Alenka v říši divů, Cestování vesmírem aj. Klub Kurz přežití uspořádal tradiční týdenní zážitkovo-vzdělávací kurz pro členy starší 15 let. Fotoreporty hledejte na webovkách nebo sociálních sítích jednotlivých klubů. Děkujeme všem vedoucím a instruktorům, kteří se na organizaci každého tábora podíleli!


Kurz Zdravotník zotavovacích akcí

V neděli 11. června proběhlo školení vedoucích, kteří mají kurz Zdravotník zotavovacích akcí. Cílem bylo oživit základní zásady první pomoci a probrat nejčastější případy, se kterými se setkává zdravotník na táboře. Školení vedla zkušená Radka Krygarová.


Kurz Zdravotník zotavovacích akcí

 • Kurz má akreditaci MŠMT
 • garantem kurzu je Radka Krygarová (zdravotnický záchranář)
 • Proběhne v klubovnách VR (Pasovská 65, České Budějovice)
 • V termínech 24. – 26. 3. a 12. – 14. 5. 2023
 • Přítomnost po celou dobu kurzu je podmínkou pro získání osvědčení.
 • Zakončen je testem a praktickou zkouškou
 • Cena kurzu je 1 000 Kč pro členy ČTU a 1700 Kč pro nečleny
 • Počet míst je omezen!!
 • PŘIHLÁŠKA – https://forms.gle/sB6ZY6fQztLC3gob9

5. února bude vyhodnocen zájem a budou potvrzeny přihlášky na kurz. Spolu s potvrzením přihlášky obdržíte emailem pokyny k platbě. V případě dotazů pište na email Všezny evidence@ctu-jihoceska.cz.

Pokud by měl někdo zájem o přeškolení k ZZA v rozsahu 1 odpoledne, napište mi email do 5. února. V případě dostatečného množství zájemců domluvíme termín.


Plackování 1. víkend

Ve dnech 20. – 22. 1. 2023 proběhl v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku, Lipová 1789/9, České Budějovice další ročník Plackování Velké rady Jihočeské oblasti ČTU. Celkem se jej účastní 53 frekventantů. Držíme jim palce, aby zvládli nejen oba přednáškové víkendy, ale zejména závěrečnou zkoušku, která proběhne 26. 2. 2023.


Kurz přežití 196 hodin  |  20. – 28. 8. 2022

Nečekané akce ve dne i v noci, odborné přednášky, maximum intenzivních zážitků. Nikdy nebudete tušit, co zažije v příští hodině. Dozvíš se, jak se připravit na nahodilé nouzové situace, když třeba zůstaneš se skupinou dětí v neznámém terénu a v nepříznivém počasí po dobu až několika dní. To vše ti budeme dávkovat postupně v nečekaných situacích, které prověří tvou fyzickou i psychickou odolnost.

Bližší informace na www.196hodin.cz

Kurz přežití 196 hodin


Malá placka  |  29. 4. – 1. 5. 2022 na Dálavě

 • Víš, co všechno obnáší organizace výpravy?
 • Co dělat, když se někdo zraní?
 • Jak připravit kvalitní program?
 • Na co je potřeba dávat pozor?
 • Jak se starat o děti?

To vše a ještě mnohem více se dozvíš formou přednášek a drobných her na vzdělávací akci pro oddílové instruktory – Malá placka, kterou pořádá Velká rada Jihočeské oblasti ČTU. Cena 200Kč zahrnuje účastnický poplatek, stravu a ubytování. V případě zájmu se neváhej přihlásit na evidence@ctu-jihoceska.cz začínáme už v pátek 29. 4. ve 20h 🙂

POZOR – kapacita je omezena!!


Sněm Velké rady Jihočeské oblasti

Dne 8.3.2022 proběhl v klubovnách Velké rady Sněm oblasti, při kterém bylo zvoleno staronové vedení.


Plackování 2022 – 2. část

Druhou část Plackování odstartoval Luďa a řekl všem základní informace ohledně účetnictví. Pro většinu to byl úplně první pohled do tohoto oboru, a tak nebylo úplně lehké se tím prokousat. Další den patřil Pájovi a zdravovědě. V odpoledním bloku všechny pak seznámil s bezpečností práce, při které upozornil na různá úskalí, která mohou nastat. Nedělní část už byla na každém z účastníků, aby před komisí předvedli své nově nabité znalosti. Celé Plackování nakonec dopadlo výborně a do světa jsme tak vypustili další partu skvělých vedoucích.

Plackování 2022


Plackování 2022 – 1. část

Ahoj všem,

hlásíme se Vám z Velké placky, která aktuálně probíhá tady v Budějovicích. Placku začala Rendy s přednáškou o pedagogice, během které jsme se navzájem představili a zahráli si zajímavou hru. Měli jsme nalákat rodiče, aby dali své dítko PRÁVĚ do našeho oddílu a ostatní nás pak hodnotili, jako by sami byli rodiče.

V sobotu se nás chopila Všezny a uvedla nás do tajů veškerého papírování potřebného pro pořádání táborů a rozšířila naše obzory o ČTU a TaborISu. Po výtečné pizze jsme se z úst zkušené psycholožky Zuzky dozvěděli mnohé o vztazích jak mezi vedoucími a dětmi, tak i mezi vedoucími samotnými. Neděle patřila Ondrovi a jeho okénku do oblasti práva, které nás všechny trošku vyděsilo.

Pepča

Plackování 2022


Ledová města  |  4.–6. února 2022

Už víte, co budete dělat o pololetních prázdninách?

Sbalte se společně s oddílem, rodinou či partou kamarádů a přijeďte do jednoho nebo klidně více ledových měst. 

Smyslem akce je umožnit veřejnosti z celé republiky navštívit různá muzea, galerie apod. se vstupem zdarma či s výraznou slevou. Účastníci se prokáží tzv. Ledovou kartou, která je opravňuje ke sníženému vstupu či vstupu zdarma. Tato karta je zcela zdarma. 

Koukněte na stránky www.ledovamesta.cz, prozkoumejte nabídku, přihlaste se a rovnou získejte ledovou kartu.


Plackování 2022

Školení hlavních vedoucích táborů proběhne v lednu a únoru 2022. 

Pokyny naleznete ZDE

Přihláška je ke stažení ZDE


Kurz Zdravotník zotavovacích akcí

Kurz Zdravotník zotavovacích akcí proběhl v termínech 21.–23. 5. 2021 a 4.–6. 6. 2021 v klubovnách Velké Rady v Českých Budějovicích. Zúčastnilo se 12 členů ČTU. Kurz probíhal pod vedením zkušené lektorky Radky Krygarové. Během 2 víkendů účastníci prošli teoretickou a praktickou výukou tak, aby byli schopni vykonávat funkci zdravotníka na oddílových akcích, zejména letních táborech. Všichni účastníci splnili požadované podmínky a získali osvědčení pro výkon zdravotníka zotavovacích akcí.


Hra Honba za pokladem

Milé děti a rodiče,

kamarádi Cyrda, Turbo a Naháček připravili pro naše jihočeské oddíly mezioddílovou hru. Jmenuje se Honba za pokladem a budete si ji moci zahrát od 5.3. do 9.5. Hra sestává ze tří etap, které vám poskytnou indicie pro nalezení pokladu. V pokladu bude pro každého nálezce připravena odměna. Budeme rádi, pokud se do hry zapojíte. Hra je určena jak pro děti, tak pro vedení! 😉 Celá hra používá jako rozhraní webovou stránku, pro hraní hry je třeba se zde zaregistrovat. 1. Etapa bude spuštěna v pátek 5.3. ve 12:00.

Webové rozhraní hry: https://hra.tabornici.cz

Do hry už je možné se registrovat, hru samotnou bude možné hrát od 12:00 v pátek 5. března. V tuto dobu se v záložce Hra nad ikonami etap objeví nápověda pro heslo k otevření 1. etapy. Bude to obecně známý fakt dohledatelný na internetu.

Každá z etap bude aktivní 3 týdny, tak aby si všichni hráči mohli najít čas na její splnění. Hra je zdarma, není žádný účastnický poplatek. Veškeré další detaily byste měli najít na samotném webu. Pokud byste i tak měli nějaké další otázky, využijte prosím kontaktní formulář na webu v záložce Nápověda. Doufáme, že se vám hra bude líbit a zúčastníte se jí v hojném počtu. Hra probíhá i v terénu na území Budějc, takže je možné, že některým z vás to neumožní se aktuálně hry zúčastnit. Pokud dojde k rozvolnění opatření po 21. březnu, stihnete ještě i 1. etapu.

Hra Honba za pokladem


Invaze sněhuláků

V lednu proběhlo klání s názvem Invaze sněhuláků!

Úkolem členů oddílů bylo postavit sněhuláka a společně se s ním vyfotit. Soutěžili jsme o to, který oddíl jich postaví nejvíce.

A jak to dopadlo? Podařilo se nám celkem postavit 207 sněhuláků a zapojilo se celkem 8 oddílů! Všem zúčastněným děkujeme. 

Ukázky sněhuláků můžete vidět zde: